Alergie

Alergie je jednou z nepříjemností, která by se dnes už dala označit jako globální choroba. Jde v podstatě o přecitlivost, o nepřiměřenou reakci organismu na určitou rostlinu, nebo například na zvíře nebo potravinu. Alergii si můžete vytvořit v podstatě na cokoli, například i na některá léčiva, známá alergie je například na penicilin. Alergie se projevuje velmi široce, můžete mít pouze rýmu, anebo může být reakce organismu natolik vydrážděná, že se u jedince vytvořit i anafylaktický šok, který může končit i smrtí. 

Alergologie

Věda, která se alergiemi zabývá, se označuje jako alergologie a alergologická ordinace se dnes už nachází v každém větším městě. Vyšetření probíhá tak, že vám lékař nanese na předloktí roztoky, které obsahují alergenní látky, a sleduje průběh reakcí na jednotlivé faktory.  Takovými typickými příznaky je rýma, tedy zduření sliznice, zarudnutí, otoky očí, špatné dýchání, bolesti v uších, vyrážka a někdy i bolesti hlavy.  Asi neznámější a nejčastější formou alergie je tzv. senná rýma, ta je způsobena speciálně na jaře poletováním pylu napučených rostlin.

Alergie je dědičná

Jednou z mnoha nevýhod tohoto onemocnění je bohužel i dědičnost. Pokud má dítě jednoho rodiče alergika, riziko vzniku alergie u potomka je kolem třiceti procent, a pokud jsou alergici oba rodiče, šance je až šedesátiprocentní. Většinou se alergie léčí pomocí nejrůznějších léků, dále se používají různé inhalátory, nosní kapky, nebo i steroidní látky. Důležitá je i pravidelná návštěva odborníka a sledování pylové sezony. Pokud máte prudší alergické reakce a víte, že byste si dokonce mohli i ublížit, je důležité, abyste si s sebou nosili tzv. šokový balíček, aby Vám případně mohl pomoci i někdo jiný.

 

Číst 5916 krát