Léčba alergie

Alergie, civilizační onemocnění, které trápí obyvatelstvo naší planety čím dál tím častěji. A to hlavně kvůli stále se zhoršujícímu životnímu prostředí, ve kterém žijeme. Jak se vlastně s tímto nepříjemným onemocněním vypořádat?

Zamiřte k alergologovi!

Prvním, velice důležitým krokem, jsou pravidelné návštěvy u odborníka, který má atestaci z alergologie. Jestliže už tedy člověk zjistí, že nějakou konkrétní formou alergie trpí, nemělo by mu stačit jen první vyšetření a poté „polykání nějakých léků“, o tom zvládání alergie určitě není. Svůj stav by měl pravidelně konzultovat se svým alergologem, zjišťovat změny, ať už pozitivní či negativní. Díky tomu pak může s nemocí bojovat úspěšněji a její příznaky již poté nebudou pacienta tolik trápit.

Vyhýbejte se alergenu

Před nasazením medikamentů je první doporučení pro nemocného omezit styk s alergenem, tedy s tím objektem, na který je člověk alergický – ať už je to (bohužel) domácí mazlíček a jeho srst, lípa, javor nebo jiný strom, či dokonce pyl nějaké rostliny, kterou musíme v tom případě odstranit z balkonů a lodžií našich bytů. Obecně vzato by měl takto postižený člověk své obydlí a svůj životní styl přizpůsobit s ohledem na tu kterou formu alergie. Alergické reakce nebývají právě veselou záležitostí, oteklé oči nám znemožní odvádět stoprocentní výkon ve škole či v zaměstnání.   

Dalším postupem léčby, hlavně u vážnějších případů, je nasazení stanovených léků. Většinou se jedná o různé druhy antihistaminik, dále někteří alergici užívají glukokortikoidy anebo stabilizátory membrán žírných buněk.

Posledním způsobem léčby je specifická imunoterapie. Tato léčba je velice dlouhodobá, většinou může trvat až několik let, bývá ale také poměrně úspěšná. Spočívá v dávkování alergenu do těla nemocného, postupně po zvyšujících se dávkách. Léčba by pak po delší době měla docílit toho, že si organismus postiženého jedince na alergen zvykne.

Číst 4104 krát
Více z této kategorie: « Alergie Příznaky alergie »